Портников: «Газпром» посилює тиск на Україну

By: deputaty.info

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто повідомив про досягнення домовленості з «Газпромом» про те, що російський монополіст буде забезпечувати постачання газу до Угорщини незалежно від того, чи буде укладено транзитну угоду між Росією і Україною. Цю заяву Сійярто зробив відразу ж після переговорів з головою правління «Газпрому» Олексієм Міллером. Але стосується вона у першу чергу зовсім не Угорщини. Вона стосується України.

Про це пише політичний оглядач і журналіст Віталій Портников.

Транзитна угода між Україною і «Газпромом» закінчує діяти 31 грудня 2019 року. Головною ідеєю Кремля – ​​власне, саме таке завдання поставив Володимир Путін перед «Газпромом» – була повна відмова від українського транзиту до цього моменту. Так, щоб якщо Росія і транспортувала газ через українську ГТС, це було б проявом її доброї волі, а зовсім не необхідністю.

Однак для цього необхідно було добудувати ще два альтернативних маршруту – навздогін до вже існуючих. Це «Північний потік-2» і «Турецький потік». Обидва проекти у стадії будівництва, але остаточна доля кожного і – найважливіше – обсягів газу, які вдасться через них прокачати – ще не є вирішеною. Про що можна говорити з повною впевненістю – так це про те, що на 31 грудня 2019 року жодного «Турецького потоку» та «Північного потоку-2» ще не буде.

Тоді на чому базуються гарантії, які Росія дає Угорщині? А на тому, що в разі, якщо не вдасться укласти транзитну угоду між Росією і Україною і «Газпром» зупинить поставки газу через українську ГТС, Угорщина зможе отримувати частину газу через Австрію. А Австрія, у свою чергу, буде отримувати цей газ через вже існуючу гілку «Північного потоку», яка йде до Німеччини.

Домовленості Міллера і Сійярто поки що носять виключно політичний характер, тому що пропускна здатність «Північного потоку» не дозволяє повністю задовольнити потреби європейських країн у російському газі. Власне, тому і будується «Північний потік-2». Простіше кажучи, якщо буде дуже холодно, газу у «Північному потоці» може не вистачити не тільки на потреби Угорщини, але й на потреби Австрії. І обидві країни замерзнуть. Це те, про що Петер Сійярто своїм співвітчизникам не розповідає.

Однак він підсилює позиції «Газпрому» на переговорах з «Нафтогазом». Тепер російські газовики будуть говорити своїм українським співрозмовникам, що можуть легко обійтися без них в будь-якому випадку, що домовляться з кожною країною Європи окремо. І хоча арифметика цих домовленостей буде банально не сходитися, «Газпром» на цій підставі буде вимагати тимчасового контракту і зниження ціни.

А українська відмова, зрозуміло, дозволить виставити Україну перед європейцями як незговірливого і ненадійного партнера і посилить позиції прихильників будівництва «Північного потоку-2» і «Турецького потоку». Не дуже складна схема, саме в дусі «Газпрому». І зрозуміло, що в цю схему намагаються вмонтувати саме тих європейських чиновників, з якими не дуже складно домовитися і які готові грати з Москвою у одній антиукраїнської команді.

 

Добавить комментарий

Back to Top